اخبار زعفران دسته بندی شده زعفران زعفران

مقدار مجاز مصرف زعفران را می دانید ؟

مقدار مجاز مصرف زعفران را می دانید ؟
توسط saffronfa

مقدار مجاز مصرف زعفران را می دانید ؟

مقدار مجاز زعفران در غذا چقدر است ؟ مقدار مجاز نگهداری زعفران در یخچال چقدر است ؟ مقدار نگهداری زعفران دم کشیده چقدر است ؟ بهترین نحوه نگهداری زعفران چگونه است ؟ و سوالات مشابه این موارد که در مورد مصرف زعفران است همیشه ذهن مصرف کنندگان را دخیل و مشغول به خود میکند به تمام سوالات شما درباره نگهداری زعفران پاسخ داده شده است . امروز قصد داریم در زعفران ایران کاملا این مساله را بازگو کنیم با ما همراه باشید .

مقدار مجاز مصرف زعفران را می دانید ؟

مقدار مجاز مصرف زعفران را می دانید ؟

در فرهنگ ما ایرانی‌ها در بیشتر غذاها و شیرینی‌ها، زعفران ادویه اصلی است و به عنوان معطرکننده، طعم‌دهنده و رنگ‌دهنده استفاده می‌شود اما از آنجا که بسیار گران‌قیمت است، امکان دارد در تهیه غذاها – به خصوص غذاهای نذری- از رنگ‌دهنده‌های دیگری به جای آن استفاده شود. گلرنگ و زردچوبه، جایگزین‌هایی هستند که نزدیک‌ترین رنگ را به رنگ زرد طلایی زعفران دارند و یکی از مهم‌ترین تقلب‌ها در این زمینه فروش گلرنگ به جای زعفران است. در مواردی هم مخلوط گلرنگ و زعفران به فروش می‌رسد.

با وجود این، در بسیاری از کشورها، گلرنگ به نام عمومی «زعفران آمریکایی» در دسترس مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد البته با اسن حال همه هم میدانند بهترین زعفران جهان زعفران ایران است حتی اگر در بسته بندی دیگری باشد البته پیش تر به این مساله که چگونه زعفران اصل را بشناسیم اشاره داشته ایم میتوانید مشاهده کنید .چگونه زعفران اصل را بشناسیم ؟

این گیاه از نظر ترکیب و آثار کاملا با زعفران متفاوت است و فقط از نظر ظاهری به آن شباهت دارد؛ اگر کامل تر کنیم فقط میخواهد ادای زعفران را دربیاورد رشته‌هایی شبیه به زعفران (4-3 سانتی‌متر) و کوتاه‌تر از آن (2 سانتی‌متر) است. توجه کنید فقط شباهت دارد در بسیاری از نقاط دنیا به علت گرانی از گلرنگ به جای زعفران استفاده می‌شود. با اینکه این گیاه تا حدودی خاصیت آرام‌بخشی دارد اما به هیچ‌وجه عطر و بوی زعفران را ندارد و اگر بیش از اندازه مصرف شود، باعث آسیب و تخریب بافت کبد خواهد شد .  همیشه به یاد داشته باشید فواید بی نظیر زعفران اصل را به قیمت ارزان تر و مارک های ناشناس نفروشید سلامتی شما پیرو قیمت نیست . در مقاله ای که پیش تر در زعفران ایران بازگو شد ما فقط برای سلامتی به 31 مورد از عجایب شگفت انگیز زعفران گفتیم این فقط موردهای خلاصه است میتوانید در اینجا مطالعه کنید .

۳۱ فایده شگفت انگیز زعفران برای پوست ، مو و سلامتی

بعد از گلرنگ، زردچوبه دومین ادویه‌ای است که در بسیاری از مناطق از آن به جای زعفران (البته نه تقلبی) استفاده می‌شود. البته در مصرف این ادویه، نباید زیاده‌روی کرد زیرا مصرف آن در حجم زیاد می‌تواند به مخاط روده و معده آسیب برساند به گونه‌ای که تنها مصرف روزانه 3 گرم زردچوبه برای یک فرد بالغ، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

مقدار مجاز مصرف زعفران چقدر و چگونه است ؟

مقدار مجاز مصرف زعفران چقدر و چگونه است ؟

مقدار مجاز مصرف زعفران چقدر و چگونه است ؟
استفاده از زعفران به هر شکل و در هر فرآورده‌ای حداکثر تا روزی یک‌دهم گرم برای یک فرد بالغ مجاز است. در مصرف‌های دارویی نیز مقدار مجاز مصرف، حداکثر 1 گرم است. مصرف بیش از 3 گرم زعفران باعث خونریزی شدید، سقط‌جنین و در مواردی منجر به مرگ می‌شود. البته در دنیا گزارش‌هایی مبنی بر مصرف 5 تا 9 گرم زعفران که مرگ‌ومیر به دنبال داشته، ارائه شده است.

نگهداری از زعفران چگونه است ؟

نگهداری از زعفران چگونه است ؟

نگهداری از زعفران چگونه است ؟
به خاطر داشته باشید زعفران را در محیطی تاریک، خشک، خنک و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. بهترین ظرف نگهداری زعفران در درجه اول ظرف‌های فلزی و بعد ظرف‌های شیشه‌ای رنگی هستند. ظرف‌های پلاستیکی برای نگهداری مناسب نیستند زیرا در مدت کوتاهی از اسانس و مرغوبیت زعفران کم می‌شود. بهتر است هنگام مصرف آن را پودر کنید. اگر زعفران به صورت پودر مصرف شود، رنگ بیشتری می‌دهد. برای بهتر پودر شدن زعفران نیز بهتر است آن را با هاون‌های کوچک که از مرمر ساخته شده‌اند به صورت گرد درآورید.
نگهداری زعفران مهم است چرا که در صورت نگه‌داری نامناسب، به مرور زمان اسانس آن تبخیر شده و از اثرات دارویی و طعم و مزه‌ی آن کاسته می‌شود و مرغوبیت آن از دست می‌رود.

چگونه می‌توان زعفران حل کرده را در یخچال بیشتر نگه داشت؟

چگونه می‌توان زعفران حل کرده را در یخچال بیشتر نگه داشت؟

چگونه می‌توان زعفران حل کرده را در یخچال بیشتر نگه داشت؟
البته بهتر است که زعفران تازه‌تازه آماده و مصرف شود تا خواصش بیشتر حفظ شود. اما برای نگهداری طولانی‌تر در یخچال باید زعفران را بدون قند یا هر افزودنی دیگری بسایید و با آب کاملاً جوشیده به میزان بسیار کم حل کنید. حال زعفران را قدری روی سماور یا کتری دم کنید.

البته برخی افراد نیز زعفران را با یخ آماده می‌کنند و اتفاقا رنگ خوبی هم می‌دهد به این صورت که یک تکه یخ را روی زعفران ساییده شده می‌گذارند تا آب شود.

اگر به سوالاتی که ذهن شمارا درگیر خود کرده و در مورد زعفران است در همین جا بیان کنید تا کارشناسان زعفران ایران با دل و جان پاسخگوی آن باشند . امیدواریم لذت برده باشید

(Visited 930 times, 1 visits today)
قیمت زعفران ایران در تلگرام

درباره نویسنده

saffronfa

Leave a Comment