اخبار زعفران زعفران

اسپانیا عمده‌ترین واردكننده زعفران ایران اما بزرگترین صادركننده جهان

توسط saffronfa

اسپانیا عمده‌ترین واردكننده زعفران ایران اما بزرگترین صادركننده جهان

اشتغال نیم میلیون نفری زعفران در مناطق کم‌آبی چون جنوب خراسان رضوی و خراسان جنوبی و تولید 95 درصد طلای سرخ جهان از مزیت‎های این محصول در کشور به شمار می‎رود اما با وجود استراتژیک بودن محصول زعفران در کشور هنوز شاهد مشکلاتی نظیر عدم ثبات قیمت در طول سال برای رقابت‏ سالم و توسعه بازار مصرف و افزایش بیش از اندازه کشت در کشور هستیم.

متاسفانه رویارویی طلای سرخ با این چالش‌ها در حالیست که با وجود پیشنهاد “طرح جامع زعفران” برای رفع این مشکلات پس از گذشت دو سال، همچنان این طرح در راهرو‌های پرپیچ و خم دستگاه‌های دولتی خاک می‌خورد و کشورهای دیگری چون اسپانیا از این غفلت ما استفاده کرده و گوی سبقت را از ایران گرفته‌اند.

Did_you_know_Saffron_Iran

زعفران ایران در میزگردی به بررسی چالش‎های تولید و صادرات طلای سرخ ایران پرداخته است.

شورای ملی زعفران، قدرت اجرایی و قانونگذاری ندارد

در این نشست دبیر شورای ملی زعفران ایران گفت: شورای ملی زعفران ایران، قدرت اجرایی و قانونگذاری برای طلای سرخ را ندارد.

فرشید منوچهری اظهار كرد: این شورا در اردیبهشت ماه سال 88 با هدف ایجاد وحدت، هماهنگی و کاهش تعدد مراکز تصمیم گیری برای زعفران که عمدتا براساس سلایق تصمیم گرفته می‌شد که به دلیل تضاد منافع خود درگیر این محصول بودند، همچنین با هدف اعتلای زعفران ایران و کمک به دولت جهت صحیح اجرای پیشنهادهای حل مشکلات زعفران ایجاد شد.

وی مهمترین وظایف شورای ملی زعفران را سیاستگذاری و تعیین راهبردهای کلان برای این محصول دانست.

منوچهری با اشاره به اینکه شورای ملی زعفران یکی از بازوهای سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی جهت تهیه طرح زعفران است، تاکید کرد: این شورا توسط تشکل‌‎های بخش خصوصی به ثبت رسیده است و راه حل رفع مشکلات زعفران را شناسایی کرده و به سازمان‎های ذیربط اعلام می‌کند. اما شورای ملی زعفران قدرت اجرایی و قانونگذاری را برای طلای سرخ ندارد و حال که پیشنهادات و راه حل‌ها اجرایی نمی‎شود، قدرت نداریم که یقه کسی را بگیریم.

دبیر شورای ملی زعفران ایران یادآور شد: بخش خصوصی فعال در زمینه‌های تولید، بسته بندی، فرآوری و صادرات، بخش دولتی مرتبط با زعفران نظیر سازمان‎های جهاد کشاورزی خراسان رضوی، جنوبی و فارس، سازمان‎های بازرگانی خراسان رضوی و جنوبی، سازمان‎های صنایع و معادن خراسان رضوی و جنوبی و استانداری‎های دو استان فوق و شش نماینده از مناطق زعفران‎خیز، عضو شورای ملی زعفران هستند.

وی با اشاره به برگزاری جلسه‎ای در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در این جلسه علاوه بر مجلس شورای اسلامی، سازمان توسعه تجارت ایران هم شورای ملی زعفران را به عنوان صدای ملی واحد در کشور پذیرفت.

تولید بیش از 95 درصد از زعفران جهان در ایران

تولید بیش از 95 درصد از زعفران جهان در ایران www.saffronfa.com

تولید بیش از 95 درصد از زعفران جهان در ایران

منوچهری با تاکید بر اینکه زعفران ایران کالای تقریبا انحصاری برای کشور محسوب می‌شود، اظهار كرد: زعفران کالایی است که با زندگی مردم خراسان جنوبی و جنوب خراسان رضوی عجین شده است چراکه زعفران محصولی مقاوم به کم آبی و گرما است و میزان بارندگی در مناطق یاد شده نیز کمتر از 120 میلیمتر است.

دبیر شورای ملی زعفران ایران افزود: براساس آمارهای سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیش از 95 درصد زعفران جهان در ایران تولید می‌شود پس به جرات می‌توان گفت که ایران در زمینه تولید زعفران در جهان حالت انحصاری دارد.

منوچهری یادآور شد: 25 تا 30 درصد تولید زعفران کشور در بازار داخلی مصرف می‌شود و 70 تا 75 درصد دیگر هم جنبه صادراتی دارد و از جایی که درصد صادرات این محصول بالاست، بنابراین بحث‌های بازار صادراتی در خصوص زعفران به طور ویژه‌ دارای اهمیت است.

وی گفت: متاسفانه به‌رغم اینکه ایران بزرگترین تولیدکننده زعفران در جهان به شمار می‌رود و حتی اگر طلای سرخ ایران را که به خارج از کشور صادر می‌شود و در کشورهای دیگر نظیر اسپانیا به نام خودشان بسته‌بندی و به بازارهای جهانی عرضه می‌کنند، ندیده بگیریم، باز هم بزرگترین صادرکننده جهان در زعفران به شمار می‌رویم.

اسپانیا؛ عمده‌ترین واردکننده زعفران ایرانی اما بزرگترین صادرکننده در جهان

دبیر شورای ملی زعفران ایران تاکید کرد: با وجود اینکه ایران در زمینه تولید و صادرات زعفران مزیت دارد هیچ‎گونه مدیریتی بر بازار جهانی زعفران ندارد چرا که همچنان بسیاری از مصرف‎کنندگان، اسپانیا را به عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده زعفران جهان می‌شناسند در حالیکه تولید اسپانیا کمتر از یک تن و یکی از عمده‌ترین واردکنندگان زعفران ایران است.

منوچهری اظهار كرد: به دلیل اینکه زعفران در سبد کالایی مصرف خانوار قرار ندارد، ارزش افزوده این محصول نصیب کشورهایی نظیر اسپانیا یا واردکنندگان عمده زعفران ایران می‌شود در حالی که بیشترین زحمت برای طلای سرخ در ایران کشیده می‌شود.

به گفته دبیر شورای ملی زعفران برای به دست آوردن یک کیلو زعفران خشک باید کشاورزان ساعت‌های متمادی 170 هزار دانه گل را از کلاله جدا کنند و با حساسیت بالایی خشک نمایند.

فروش زعفران ایرانی به 2 برابر قیمت خرید از ایرانی‌ها

وی ادامه داد: برای زعفرانی که این چنین به سختی تولید می‎شود، کشورهایی مثل اسپانیا این محصول را در بازارهای جهانی کیلویی 4000 تا 5000 دلار به فروش می‌رسانند و ایران، طلای سرخ را در این بازارها کیلویی 2000 دلار به فروش می‌رساند.

منوچهری تاکید کرد: تا زمانی که ایران، برنامه مشخص و علمی برای زعفران نداشته باشد به جایگاه واقعی در بازارهای جهانی نمی‌رسد و روند موجود برای آینده طلای سرخ ایران بسیار نگران کننده است که واگذاری بازارهای جهانی زعفران ایران یکی از این موارد خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه قیمت زعفران ایران همیشه در حال نوسان است، تصریح کرد: صادرکننده زعفران در ایران حتی برای مدت 3 روز قادر به اعلام قیمت زعفران به مشتریان خود در کشورهای خارجی نیستند و این موضوع باعث بی‎اعتمادی مشتریان خارجی نسبت به صادرکنندگان زعفران ایران شده است.

ضرورت تشكیل بانك زعفران برای كاهش نوسانات قیمت صادراتی

دبیر شورای ملی زعفران بر تشکیل بانک محصولی زعفران با اعتباری بین 50 تا 100 میلیارد تومان برای تامین اعتبار صادرکنندگان زعفران به منظور کاهش اثرات نوسانات قیمت زعفران در صادرات این محصول تاکید کرد.

فرشید منوچهری تاکید کرد: هیچ کار مطالعاتی وعلمی برای زعفران کشور نشده و این در حالی است که کشور کره جنوبی برای محصول “جنسینگ” که خواص آن یک دهم خواص زعفران هم نیست، کارهای عظیم مطالعاتی و علمی انجام داده است.

دبیر شورای زعفران با بیان اینکه عصر معرفی زعفران کشور با بروشور گذشته است، ادامه داد: امروزه باید به وسیله اینترنت و حضور در نمایشگاه‎های تخصصی نسبت به معرفی زعفران ایران به بازارهای جهانی تلاش کرد اما این در حالی است که صادرکنندگان دراین زمینه هیچ حمایتی از سوی دولت نمی‌شوند.

وی به مکاتبات فراوان شورای ملی زعفران با سازمان توسعه تجارت ایران برای اصلاح صادرات طلای سرخ کشور برای بسته‎بندی بیش از 30 گرم اشاره و تصریح کرد: صادرات زعفران در بسته‌بندی‌های بیش از 30 گرم مشمول عوارض صادراتی می‌شود.

به گفته منوچهری عوارض صادراتی زعفران به ازای هرکیلو قیمت پایه صادراتی این محصول بالغ بر 150 دلار است که این موضوع منجر به این شده است تا صادرکنندگان زعفران ایران، برای صادرات طلای سرخ اقدام به بسته‌بندی‌های 10 تا 30 گرمی نمایند.

دبیر شورای ملی زعفران با بیان اینکه درهیج جای اروپا، بسته‌بندی ریز زعفران ایران را مصرف نمی‌کنند، از صدور 270 میلیون دلاری زعفران کشور در سال گذشته خبر داد.

وی با اشاره به اشتغال 400 هزار نفری زعفران در دو استان خراسان جنوبی و رضوی، گفت: اگر این محصول را از این مناطق بگیریم، شاهد افزایش حاشیه‎نشینی در شهرهای بزرگ خواهیم بود پس می‎توان گفت که طلای سرخ یک کالای فوق استرتژیک به لحاظ اجتماعی و اقتصادی برای کشور محسوب می‌شود.

منوچهری استاندارد اجباری برای زعفران را کمکی به این محصول در کشور دانست و خاطرنشان کرد: هنوز برند و سایت ملی برای زعفران ایران تعریف نشده و این در حالی است که با برند ملی در این محصول می‌توانیم کیفیت طلای سرخ ایران را در بازارهای جهانی تضمین کنیم.

مدیرعامل شرکت تعاونی زعفرانکاران شهرستان تربت‎حیدریه نیز در این میزگرد، گفت: افزایش سطح زیرکشت زعفران در استان، زنگ خطری برای آینده طلای سرخ است.

به گزارش ایسنا عبدالحمید اشراقی گرانی و کمبود کود را در بحبوحه بحران بی‎آبی از دیگر مشکلات زعفران‎کاران این شهرستان دانست و تاکید کرد: می‎توان با اختصاص دادن به موقع کود، تا حدی مشکلات زعفرانکاران را کاهش داد.

مدیرعامل شرکت تعاونی زعفرانکاران شهرستان تربت‎حیدریه با انتقاد از افزایش سطح زیرکشت زعفران در استان خراسان رضوی و به ویژه در شهرستان تربت‌‎حیدریه، اظهاركرد: نبود کارگر برای برداشت و پاک کردن زعفران با توجه به روی آوردن تمام افراد برای کشت طلای سرخ یکی از مشکلاتی است که پیش روی این محصول با اهمیت قرار خواهد گرفت.

اشراقی با تاکید براینکه افزایش سطح زیرکشت زعفران در استان خراسان رضوی یک هشدار جدی برای آینده این محصول است، افزود: در صورتی که نتوانیم صادرات و یا مصرف داخلی زعفران تولید شده ناشی از افزایش سطح زیرکشت این محصول را افزایش دهیم، شاهد کاهش چشمگیر قیمت طلای سرخ در بازارهای داخلی و بین‌المللی خواهیم بود.

کمبود آب وکود برای زعفرانكاران تربت حیدریه . www.saffronfa.com

کمبود آب وکود برای زعفرانكاران تربت حیدریه .
www.saffronfa.com

کمبود آب وکود برای زعفرانكاران تربت حیدریه

وی از تنگنا قرار گرفتن زعفرانکاران این شهرستان به دلیل کمبود آب وکود خبر داد و تاکید کرد: دولت باید شرایط را برای رفع این مشکلات و بالا بردن سطح زیرکشت زعفران فراهم کند.

مدیرعامل شرکت تعاونی زعفرانکاران شهرستان تربت‎حیدریه یادآور شد: خشکسالی‌های چند سال گذشته موجب کم شدن آب قنوات و کاهش سطح آب چاه‎های عمیق برای آبیاری مزارع زعفران شده است و باید دولت برای آبیاری این مزارع با تانکرهر چه سریعتر اقدام کند.

اشراقی با اشاره به اینکه درحال حاضر از طریق شهرداری تربت حیدریه برای مزارع زعفران منطقه “آبرود” کار آبرسانی را شروع کرده‌ایم، افزود: با تانکرهای موجود سهم هر مزرعه زعفران از آب در حدود 4 ساعت است.

به گفته مدیرعامل شرکت تعاونی زعفرانکاران شهرستان تربت حیدریه، با وجود آنکه زعفرانکاران این شهرستان مجبور به خرید آب تانکر به قیمتی 3 تا 4 بابر قیمت واقعی شده اند، 400 نفر از زعفرانکاران در این شهرستان همچنان در انتظار آبیاری مزارع خود با تانکر هستند.

كاهش 30 درصدی زعفران تربت‌حیدریه نسبت به سال گذشته . www.saffronfa.com

كاهش 30 درصدی زعفران تربت‌حیدریه نسبت به سال گذشته .
www.saffronfa.com

كاهش 30 درصدی زعفران تربت‌حیدریه نسبت به سال گذشته

وی از پیش‌بینی کاهش 30 درصدی زعفران در شهرستان تربت‌حیدریه نسبت به سال گذشته خبر داد و بیان كرد: با توجه به روند تشدید خشکسالی و کمبود آب، دولت باید برنامه‌ای ترتیب دهد که چاه‌های مشرف به مزارع زعفران، برای آبیاری این مزارع دراختیار کشاورز قرار گیرد.

اشراقی با اشاره به نقش آموزش زعفرانکاران در مراحل کاشت، داشت و برداشت زعفران و در نهایت تولید محصول سالم واستاندارد، تصریح کرد: با توجه به نقش آموزش درتولید محصول با کیفیت و درنهایت توسعه صادرات آن، متاسفانه کشاورزان زعفرانکار از ضعف آموزشی در تمام مراحل کاشت برخوردارند.

مدیرعامل شرکت تعاونی زعفرانکاران شهرستان تربت‎حیدریه با تاکید بر اینکه باید مسوولان شرایط را برای آموزش زعفرانکاران فراهم کنند، خاطرنشان کرد: درحال حاضر کشاورزان زعفرانکار براساس تجربیات خود که دربحث صادرات زعفران نیز تاثیرگذار است، اقدام به کشت زعفران می‌کنند.

اخذ عوارض صادراتی زعفران برخلاف مصوبه مجلس است

نایب رییس شورای ملی زعفران ایران با اشاره به تولید 250 تن زعفران در سال گذشته در کشور، گفت: 180 تن از این میزان در خراسان رضوی تولید شده است.

غلامرضا میری – نیز در نشست محل خبرگزاری ایسنا، تصریح کرد: باید متولی آمارهای زعفران دقیق عمل كند چرا که صادر‌كنندگان طلای سرخ براساس اینگونه آمارها که متاسفانه دقیق نمی‌باشد، برنامه‌ریزی می‌کنند.

رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی با انتقاد از نوسانات شدید قیمت‌های زعفران در بازار، افزود: در بازاری كه قیمت زعفران درهرماه بین 20 تا 30 درصد نوسان دارد، چگونه می‌توانیم با دیگر كشورها رقابت كنیم و یا در این بازار ماندگاری داشته باشیم؟

میری با اشاره به اختلاف قیمت ارز، اظهار داشت: صادركنندگان زعفران مجبورهستند كه ارز را به بانك‌ها بفروشند و مجددا با اختلاف قیمت از بانك خریداری كنند كه این برای صادركنندگان این محصول جز ضرر، خیری ندارد.

رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی از ایجاد 350 واحد بسته‌‎بندی زعفران برای بالا بردن توان صادراتی این محصول در استان خبر داد.

سه سال است كه جوایز صادراتی زعفران ایران پرداخت نشده …

نایب رییس شورای ملی زعفران با تاکید بر اینکه از سه سال گذشته تاکنون جوایز صادراتی زعفران به صادرکنندگان پرداخت نشده است، افزود: در دو ماه گذشته تنها به 6 تا 7 درصد صادركنندگان زعفران جایزه صادراتی پرداخت شده و این درحالی است كه باید بتوانیم با هماهنگی بین ‌بخش‌های خصوصی، حضور خود را در بازار بین‎المللی زعفران حفظ كنیم.

میری با اشاره به اینكه صادركنندگان طلای سرخ برای صادرات هر کیلوی زعفران باید 150 هزار تومان عوارض پرداخت کنند، تصریح كرد: اخذ عوارض صادراتی برخلاف مصوبه مجلس است.

نایب رییس شورای ملی زعفران ایران، به تلاش و پیگیری دو ساله اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی، سازمان توسعه تجارت و این شورا برای لغوعوارض صادراتی زعفران اشاره و تاکید کرد: تاکنون در این خصوص هیچ اقدامی نشده است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی در ادامه میزگرد ایسنا با بیان اینكه زعفران ایران مصرف صنعتی دارد، افزود: باید به این مساله نیز توجه کرد.

وی با اشاره به اینكه باید از شورای ملی زعفران و تشكل‌های این بخش حمایت شود، تصریح كرد: صادركنندگان زعفران از برگشت پول خود در بازار اطمینانی ندارند و فقط این ریسك را برای حفظ بازار انجام می‎دهند.

نایب رییس شورای ملی زعفران خاطرنشان کرد: این شورا فقط سیاست‎گذاری می‌كند و در عمل كاری انجام نمی‌دهد، در حالی كه باید از حقوق تولیدكنندگان و صادركنندگان حمایت كند كه تاکنون این موضوع تحقق پیدا نكرده است.

با صادرات زعفران، وابستگی صادرات نفت کاهش می‌یابد

مدیرعامل صندوق ملی توسعه صادرات زعفران ایران با اشاره به اینکه زعفران یك داروخانه است و باید خواص دارویی این محصول را معرفی کنیم، گفت: با معرفی خواص دارویی زعفران می‌‎توانیم ارزش افزوده زعفران کشور را از اسپانیا بگیریم.

علی شریعتی‌مقدم گفت: زعفران علاوه بر اشتغال، محرومیت‌زدایی و ارزش افزوده برای کشور می‎‌تواند مشکلات صادرات را نیز حل کند.

وی با تاکید بر اینکه با صادرات زعفران می‎توانیم وابستگی صادرات کشور را به نفت کاهش دهیم، تصریح کرد: با توجه به عقب ماندگی رقابت فناوری صنایع ایران نسب به سایر کشورهای دیگر باید به دنبال استفاده از مزیت‌های رقابتی زعفران باشیم.

مدیرعامل صندوق ملی توسعه صادرات زعفران ایران، با اشاره به مزایای زعفران، افزود: زعفران در سبد كالاهای صادراتی كشور دارای بیشترین مزیت است و باید به عنوان یك كالای الگو به آن توجه خاصی شود و با برنامه كامل و همه جانبه در زنجیره زعفران اعم از فرآوری و آموزش در برداشت می‎توان افزایش بهره‌وری را تا 300 تن رساند و ارزش افزوده برای آن ایجاد كرد.

عضوهیات رییسه شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه زعفران یك محصول استثنایی در سبد كالاهای تولیدی صادراتی كشور از چند جهت است، یادآور شد: انحصارتولید زعفران در دو استان خراسان رضوی و جنوبی باعث استثنایی شدن این محصول در کشور شده است.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی صادرات زعفران در ادامه یادآور شد: ارزش اقتصادی بالا از دیگر مزایای زعفران است و باید با تحقیقات و مطالعات بر روی این محصول ارزشگذاری آن مشخص شود.

با زعفران ایران می‌توان کمتر از 5 سال به درآمد صنایع خودروسازی رسید

شریعتی‎مقدم تصریح كرد: باید زعفران را به عنوان كالایی الگو مطرح كرد و به جای توزیع منابع و انرژی برای چند نوع محصول كشاورزی، این منابع را برای محصولات استراتژیك نظیر زعفران كه اثرات مثبت بسیاری خواهد داشت، توزیع کرد.

مدیرعامل صندوق ملی توسعه صادرات زعفران ایران، گفت: در سال 67 میزان صادرات زعفران ایران 10 تن بود كه این میزان با 20 برابر رشد در سال 84 و به دلیل کیفیت محصول و تغییر نرخ ارز به 200 تن افزایش یافت و منجر به صدور کمرنگ زعفران اسپانیا به بازارهای جهانی شد.

وی بیان داشت: با قیمت ارز مناسب، كیفیت و تولید كیفی می‎توانیم به افزایش صادرات زعفران کشور کمک کنیم و درمدت کمتر از 5 سال در قیاس با صنایع خودروسازی و سایر كالاها به درآمد مطلوبی در این بخش برسیم.

صنعت زعفران ایران در کشور سودآور نیست

وی با تاکید بر اینکه صنعت زعفران در کشور سودآور نیست، افزود: در حال حاضر صنعت زعفران با زیان رو به روست به طوری که با تلاش شبانه‎روزی میزان درآمد و هزینه‌ها را با یکدیگر برابرکرده‎ایم، لذا ضروری است هنگامی که این صنعت با راندمان پایین رو به رو است، ازطریق دولت حمایت شود.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی صادرات زعفران، با انتقاد از صادرات طلای سرخ به صورت بسته‌بندی 2 گرمی، اظهار داشت: میزان صادرات زعفران در سال گذشته 86 تن بود و از این میزان 17 تن كه حدود 20 درصد از كل صادرات زعفران است، به صورت بسته‌بندی 2 گرمی بود و این مقدار زعفران در50 واحد رسمی و در بین 200 صادركننده مقدار بسیار كمی از سهم صادرات واحدهای فوق بوده است.

شریعتی‎مقدم، حضور صادرکنندگان زعفران ایرانی را به دلیل هزینه‎های بالای غرفه‎های نمایشگاهی در سایر کشورها از دیگرمشکلات این بخش دانست و ادامه داد: این در حالی است كه رقیب اسپانیایی ایران با 500 كیلوگرم تولید زعفران با كمترین هزینه در نمایشگاه‎های خارجی شركت می‌كند.

عضوهیات رییسه شورای ملی زعفران تاکید کرد: اگر فعالیت در زمینه زعفران برای كشاورز نان‌آور باشد، نیازی به دولت نداریم و حتی اساتید از دیگر كشورها برای پژوهش به داخل كشور می‌آوریم.

شریعتی‎مقدم در خصوص آموزش در بخش زعفران، تصریح كرد: برای بخش آموزش، برنامه نداریم همچنین بودجه‌ای برای آموزش كشاورزان اختصاص داده نمی‌شود چرا که نگاه جامع با بازده زمانی خاصی در این زمینه وجود ندارد در صورتی اگر به زعفران پرداخته شود، می‌توان به دیگر محصولات مانند انگور، انار، فرش و صنایع دیگر نیز توجه صادراتی كرد.

وی یادآورشد: بعد از چند سال از ساخت دستگاه فراوری زعفران هنوز به طور انبوه تولید این دستگاه انجام نشده است و حتی برای ساخت آن تسهیلات داده نمی‌شود تا حداقل زعفران بهداشتی تولید كنیم و از پایین آمدن كیفیت زعفران با خاك، مو و دیگر ناخالصی‌ها جلوگیری شود.

مدیرعامل صندوق ملی توسعه صادرات زعفران ایران در خصوص افزایش سطح كیفی استاندارد زعفران، اظهار كرد: اگر باقیمانده سموم در زعفران وجود داشته باشد، امكان مرجوع شدن آن در برخی كشورها وجود دارد.

کشت لجام گسیخته زعفران ایران در دیگراستان‌ها به صلاح نیست

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران تاکید کرد: اگر صادركنندگان زعفران نتوانند با قدرت كار كنند، بازوی قدرتمندی برای تولید طلای سرخ نخواهند بود.

علی حسینی نیز در میزگرد”بررسی چالش‎های تولید و صادرات طلای‌سرخ ” که در محل  برگزار شده بود، اظهاركرد: بحث عمده زعفران، صادرات این محصول است و درصورتی که در صادرات زعفران قوی عمل نکنیم، در تولید دچار مشکل خواهیم شد.

وی تصریح کرد: در بحث تولید زعفران معتقد هستیم که توسعه كشت لجام گسیخته این محصول در دیگر استان‎ها كه شرایط مطلوبی را ندارند، به صلاح نیست و تولید طلای سرخ را در کشور در آینده به چالش خواهد کشاند.

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران، بر منطقه‌‎ای کردن کشت زعفران در کشور تاکید کرد.

علی حسینی با اشاره به چالش‌های موجود در صادرات و قیمت زعفران کشور، افزود: بحث تحریم‌ها در خرید و انتقال وجه به كشور برای صادركنندگان زعفران مشكل به وجود آورده است.

بنگاه‎های صادراتی زعفران ایران یکی پس از دیگری از دست می‎رود

وی بیان كرد: بنگاه‌های صادراتی زعفران كه طی سال‎های گذشته زمینه را برای صادرات این محصول در داخل و خارج از كشور هموار كرده‌اند، یكی پس از دیگری از دست می‌روند و ریزش‌ می‎كنند وكسی هم به داد صادركنندگان نمی‌رسد.

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران، دغدغه اصلی این شورا را ایجاد ثبات در تولید و تجارت زعفران دانست.

وی یادآورشد: برای این مشكل كمیته‌های تولید، ‌صادرات و فناوری تشكیل شده است ولی متاسفانه از دست كسی در داخل شورا، كاری ساخته نیست اما اطمینان داریم كه اگر طرح جامع زعفران زودتر به ثمر برسد و ابلاغ شود، قطعا برخی مشكلات رفع خواهد شد.

حسینی با تاکید بر اینکه در بحث محصول زعفران از رقابت‌های نادرست رنج می‌بریم، افزود: تلاش شورای ملی زعفران بر این بوده است که در زعفران یك نظم ایجاد كند و بازار این محصول را به رقابت سالم برساند.

وی با اشاره به اینکه باید صنعت زعفران کشور به روز شود، تصریح کرد: در حال حاضر سرمایه گذاری‌های دو دهه گذشته برای صنعت زعفران جوابگو نیست و ضروری است که تكنولوژی‌های مدرن را به این صنعت وارد كنیم تا توان رقابت با رقبای جدید داشته باشیم؛ درصورتی که با تكنولوژی‌های قدیم كار كنیم، در بازارهای هدف عقب خواهیم ماند.

عضوهیات رییسه شورای ملی زعفران در ادامه گفت: این امر مستلزم كمك دولت در این زمینه است كه اگر نگاه عمیق به این مساله نشود، فاصله طولانی‎تر خواهد شد.

حسینی اظهار داشت: وقتی بخش خصوصی برای وارد كردن ماشین آلات مورد نیاز دچار مشكلات و راه‎های پرپیچ و خم می شود، یعنی ما به روز بودن و رقابت را در بازارهای دنیا برای محصول زعفران نیز با اهمیت نمی‌دانیم.

وی با تاکید براینکه میزان افزایش كیفیت در محصول زعفران در سال‎های اخیر كافی نیست و باید این کیفیت به مراتب بیشتر افزایش یابد، بیان داشت: كشاورزان باید در خصوص كیفیت و بهداشت زعفران آگاه شوند و بدانند كه اگر كوچكترین ناخالصی در زعفران باشد یا زعفران با كیفیت و بی‌كیفیت را مخلوط كنند، كل محموله را خراب كرده‎اند.

علی حسینی با بیان اینكه بحث فرآوری محصول زعفران به كیفیت آن برمی‌گردد، افزود: سالیانه 12 درصد ارزش زعفران که معادل حدود 60 میلیارد تومان است، صرف فرآوری این محصول می‌شود كه این مبلغ به جیب حاشیه‌نشین‎های شهرها و روستاها برای پركردن گل‌های زعفران می‌رود و ارزشی هم ندارد كه با این مبلغ زعفران را ساماندهی كنیم كه حداقل به كیفیت مطلوب برسیم زیرا با این هزینه بازهم شاهد بی‌كیفیتی هستیم.

طرح تكمیلی برند ملی زعفران ایران کشور مستلزم اختصاص بودجه است

عضوهیات رییسه شورای ملی زعفران، تاکید کرد: با توجه به وجود رقبای متعدد برای زعفران ایران باید علاوه بر اینکه كیفیت این محصول را افزایش دهیم، قیمت طلای سرخ را هم متعادل و میزان تولید زعفران را در واحد سطح افزایش دهیم.

وی اظهار كرد: باید بر روی صنایع تبدیلی زعفران كار كنیم و بستر را برای صنایع تبدیلی و اشكال مختلف زعفران فراهم سازیم تا ارزش افزوده مورد انتظار به كشور برگردد.

وی از ایجاد طرح برند ملی زعفران از سال گذشته خبر داد و افزود: طرح تكمیلی برند ملی زعفران کشور مستلزم اختصاص بودجه است.

عضوهیات رییسه شورای ملی زعفران، خاطرنشان کرد: این شورا از طرح جامع زعفران حمایت می‌كند و به طور جدی به دنبال مصوب شدن این طرح است اما تاکنون مسوولان برای این طرح، گوش شنوایی نداشته و متاسفانه هر چه به سمت جلو حرکت می کنیم، وعده می‌دهند و طرح عملیاتی نمی‌شود.

بهره‎‌برداران غیر واقعی در تولید زعفران چالش ایجاد می‎کنند . www.saffronfa.com

بهره‎‌برداران غیر واقعی در تولید زعفران چالش ایجاد می‎کنند .
www.saffronfa.com

بهره‎‌برداران غیر واقعی در تولید زعفران چالش ایجاد می‎کنند

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی گفت: 25 درصد از اعتبارات باغبانی استان در سال جاری به زعفران اختصاص یافته است.

محمدرضا قدسی تصریح کرد: 97 درصد زعفران كشور در استان‎های خراسان رضوی و جنوبی كشت می‌شود كه 78 درصد آن مربوط به خراسان رضوی است.

وی سطح زیرکشت زعفران را در خراسان رضوی در سال جاری بالغ بر 54 هزار و 500 هکتار ذکر کرد.

قدسی با اشاره به اینکه زعفران به عنوان یک محصول استراتژیك، فرصت‌های شغلی زیادی را در خراسان رضوی ایجاد کرده است، بیان داشت: کشت هرهكتار زعفران برای 200 نفر اشتغال ایجاد می‌كند كه این میزان با توجه به سطح زیرکشت طلای سرخ در استان به 12 میلیون نفر می‌رسد به طوری که می توان گفت کشت زعفران درآمد 107 هزار خانوار را تحت پوشش قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه تولید زعفران سالم در دستور کارسازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی قرار گرفته است، افزود: كود شیمیایی كه در اختیار بهره‎برداران قرار می‌گیرد، به منابع مالی بستگی دارد و دولت نیز بنا دارد که در یک برنامه پنج ساله، یارانه كود را حذف کند.

قدسی با بیان اینكه در سال 87 از محل اعتبارات استانی 35 هزار هكتار از مزارع زعفران محلول‎‌پاشی شد، گفت: محصول با کیفیت تولید شده زعفران استان در سال 88 نتیجه عملكرد سال 87 بوده است.

خشكسالی 13 ساله در كشت زعفران ایران www.saffronfa.com

خشكسالی 13 ساله در كشت زعفران ایران
www.saffronfa.com

خشكسالی 13 ساله در كشت زعفران ایران

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینكه براساس قانون آب اجازه خرید و فروش آب را به مزارع زعفران استان نداریم، ادامه داد: درست است که قنوات دچار خشكسالی شده‌اند اما درحال حاضر به دنبال اجرای سیستم‌های آبیاری نوین در مزارع زعفران هستیم.

قدسی با بیان اینكه خراسان رضوی 13 سال است كه دچار خشكسالی است، افزود: یكی از مزیت‌های كشت زعفران نیاز كم آن به آب است كه می‎توانیم با روش‌های نوین آبیاری نیاز به آب را برای كشت زعفران كمتر كنیم.

وی با بیان اینکه برای آبیاری مزارع زعفران باید نقاط حساسی را در استان شناسایی نمود، بیان داشت: درصد هستیم مزارع زعفران را در خراسان رضوی به لحاظ تغذیه‌ای حمایت كنیم چرا که هزینه‌های بالای حمل و نقل و سوخت بر قیمت زعفران تاثیر می‌گذارد.

قدسی تاکید کرد: تولیدكنندگان واقعی هیچ یك از این مشكلات را ندارند و برخی از بهره‎برداران که بهره‎بردار غیر واقعی‌اند و در زمینه تولید زعفران فعال می‎باشند، خود برای خود چالش ایجاد می‎کنند.

طرح کشت آرمانی زعفران در دستور كار زعفران کاران ایران

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی از دستور کار قراردادن طرح کشت آرمانی زعفران در استان خبر داد و اظهار داشت: هدایت اعتبارات در بحث زعفران به سمت این طرح است.

وی در ادامه یادآور شد: كشت پیاز زعفران بالای هشت گرم جزو طرح آرمانی می‌باشد و امسال 10 هكتار زمین فقط برای تكثیر این نوع پیاز در برخی از شهرستان‌ها در نظر گرفته شده است.

محمدرضا قدسی در خصوص طرح جامع زعفران، تصریح كرد: این طرح خروجی جشنواره ملی زعفران “زاوه ” بود كه جلسات زیادی با كمیسیون كشاورزی و دولت برگزار شد كه در 23 مرداد ماه 90 كمیسیون فرعی زیربنای دولت، طرح را مصوب كرد و اگر درکمیسیون اصلی به تصویب برسد، یك برگ برنده برای همه چرخه‌ها از تولید، صادركننده و مصرف‌كننده خواهد بود.

مدیرامور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: ثبت ژنتیك محصول زعفران در روال علمی خود قرار دارد كه فقط اجازه معنوی این طرح را به ‌نام استان از موسسه اصلاح بذر تهران گرفته‌ایم.

کشاورزان زعفران ایران نیازمند حمایت دولت

دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان زعفران خراسان رضوی تاکید کرد: درآمد اهالی خراسان جنوبی و خراسان رضوی بستگی به طلای سرخ دارد.

ولی الله صانعی در میزگرد “بررسی چالش‌های تولید و صادرات طلای‌سرخ” نیز گفت: 96 درصد زعفران جهان در دو استان خراسان رضوی و جنوبی تولید می‌شود.

وی با اشاره ارزش بالای زعفران نسبت به دیگر محصولات کشاورزی، تصریح کرد: کشت زعفران در مناطق محروم استان‌های خراسان رضوی و جنوبی منجربه ایجاد اشتغال خانوارهای کم درآمد این مناطق شده است.

به گفته دبیرانجمن صنفی تولیدکنندگان زعفران خراسان رضوی، هنگام برداشت محصول زعفران همه برای کار به روستاها می‌روند به طوری که مزارع زعفران در این زمان به جنگل مولا تبدیل می‌شود.

صانعی با تاکید براینکه صادرات زعفران منجر به ایجاد ارز برای کشور می‌شود، افزود: با توجه به مشقت زعفرانکاران برای تولید طلای سرخ، کشاورزان زعفرانکار نیاز به حمایت دولت دارند.

کمبود آب را از دیگر مشکلات زعفرانکاران ایران

دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان زعفران خراسان رضوی با اشاره به اینکه درحال حاضر زمان آماده‎سازی اراضی زعفران برای شروع برداشت است، یادآور شد: مزارع زعفران به ازای هر هکتار نیاز به 150 کیلوگرم کود دارد و این در حالی است که کشاورزان زعفرانکار باید کود اوره را به قیمت واقعی از بازار آزاد تهیه نمایند.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان زعفران، کمبود آب را از دیگر مشکلات زعفرانکاران دانست.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل خشکسالی‌های چند سال گذشته منابع آبی از جمله قنات‌ها در مناطق زعفران‌خیز دو استان خراسان رضوی و جنوبی خشک شده‌ اسن به طوری که زعفرانکاران برای نیاز آبی مزارع زعفران خود اقدام به خرید آب به وسیله تانکر با 2 تا 3 برابر قیمت واقعی نموده‌اند.

با تشکر زعفران ایرانsaffronfa.com

(Visited 624 times, 1 visits today)
قیمت زعفران ایران در تلگرام

درباره نویسنده

saffronfa

Leave a Comment