زعفران

چگونه زعفران اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

توسط saffronfa

همیشه خیلی از ایرانیان برای خرید زعفران اصل از تقلبی استرس و ترس دارند ما چند راه حل مناسب و ساده را به شما توصیه میکنیم تا  چگونه زعفران اصل را از تقلبی تشخیص دهید با زعفران فا همراه باشید

راه تشخیص زعفران اصل از تقلبی چیست؟

ظاهر زعفران اصل باید چگونه باشد؟

 

میزان رنگدهی و درجه کروسین زعفران تنها در آزمایشگاه و با مواد شیمیایی میتوان تعیین و درجه بندی کرد
اما برای تشخیص زعفران اصل درهنگام خرید و جلوگیری از خرید زعفران از متقلبان باید به موارد زیر که به صورت ساده و عامیانه توضیح داده شده است توجه نمایید

تشخیص زعفران اصل با مزه کردن


برای تشخیص زعفران اصل،با مزه کردن زعفران باید مزه تلخ آن را احساس کنید.درصورتی که مزه و طعم زعفران تلخ نبود یا مزه ایی نداشت قطعا زعفران تقلبی است.


درصورتی که مزه تلخ زعفران همراه با شیرینی یا چربی یا.. بود مطمئن باشید که زعفران دارای ناخالصی بوده و متقلبین برای افزایش وزن زعفران با استفاده از آغشته نمودن زعفران به چربی و روغن،و یا اضافه نمودن عسل به آن قصد تقلب دارند.


یکی از راه‌های تقلب در زعفران این است که کلاله‌های آن را با نوعی چربی، شکر، نمک یا عسل آغشته می‌کنند و وزن آن را افزایش می‌دهند
.
 

تشخیص زعفران تقلبی با یک نگاه

پیشنهاد ما اینست که زعفران را هیچوقت به صورت پودر یا خرد شده یا اسپری نخرید.زیرا تشخیص دادن درجه کیفی آن درصورت پودری بسیار سخت است مگر با آزمایش زعفران در آزمایشگاهها.


زعفران خرد شده ممکن است همراه با ناخالصی نامطلوب مانند: ریگ و شن،قارچ و کپک،وجود علف و نخ … باشد.

اگر کلاله‌های زعفران بسیار براق باشد باید به آن شک کرد یا در صورت مشاهده این ظاهر غیر طبیعی آن را بین انگشتان دست یا روی کاغذ له کرد تا دید ماده خاصی از آن روی کاغذ نقش می‌بندد و کاغذ و انگشتان دست چرب می‌شود که در این صورت مشخص می‌شود زعفران به چربی خاصی آغشته شده تا وزنش بیشتر شود.


اگر زعفران در هنگام حل شدن در آب، آب را به سرعت رنگی و قرمز تند کرد مطمئن باشید که از رنگ های شیمیایی غیر مجاز یا مجاز خوراکی استفاده شده است و زعفران شما ناخالص و تقلبی است.

 

تشخیص زعفران اصل از طریق ظاهر


شکل ظاهری زعفران شبیه میخک است؛ به گونه‌ای که پایین گیاه میله‌ای و انتهای آن دندانه دار، پهن و قیچی شکل است. همچنین رنگ زعفران باید قرمز تند باشد نه روشن و شکل کلاله‌های آن نیز نباید براق باشد.


از نظر ظاهری، سرشاخه‌هایی کلاله‌مانند و سه‌‌شاخه دارد که در قسمت بالا به شکل شیپور و در قسمت‌های پایین‌تر باریک‌تر است


زعفران دارای بویی تازه،تند و نافذ است و بوی کم زعفران علامت کهنگی یا ناخالصی آن است


زعفران اصل ،رنگی زرد و مایل به نارنجی و قرمز در موقع حل شدن به آب میدهد


اگر زعفران را در بنزین بیندازیم نباید بنزین را رنگین کند چون زعفران در بنزین نامحلول است.


راههای تقلب رایج در زعفران اصل

اگر دقت کرده باشید کاکل ذرت که ریش ریش است از نظر ظاهری به زعفران شبیه است و این خود باعث استفاده بسیار متقلبان میشود که کاکل ذرت را رنگ می کنند و به جای زعفران اصل در بسته بندی های غیر بهداشتی به فروش میرسانند.  

شایع‌ترین شیوه تقلب، استفاده از گل گلرنگ است که رنگی بسیار شبیه به زعفران تولید می‌کند و ظاهری همانند آن دارد.

با تشکر زعفران فا

(Visited 215 times, 1 visits today)
قیمت زعفران ایران در تلگرام

درباره نویسنده

saffronfa

Leave a Comment