اخبار زعفران دسته بندی شده زعفران زعفران

چرا زعفران ایران گران است ؟

چرا زعفران ایران گران است ؟ WWW.SAFFRONFA.COM
توسط saffronfa

چرا زعفران ایران گران است ؟

چرا زعفران ایران گران است ؟ WWW.SAFFRONFA.COM

چرا زعفران ایران گران است ؟
WWW.SAFFRONFA.COM

همیشه برای خیلی ها این سوال وجود دارد که چرا زعفران از گران ترین ادویه های جهان است ؟

چرا با اینکه در خیلی از فروشگاه ها وجود دارد بازم گران است ؟

چرا با اینکه زعفران را در ایران می کارند باز هم گران است ؟

و خیلی سوالات مشابه که ذهن مارا درگیر خود میکند امروز قصد داریم به این مورد بپردازیم که چرا زعفران گران است .

 

 

این را هم اضافه کنم قیمتش در ایران تقریبا گران نیست وقتی صادر میشود تازه قیمتش بالا می رود در استرالیا زعفران ایران که مثلا الان قیمتش 7 میلیون تومان است تا 45 میلیون تومان می رسد . البته پیشتر به این مقله پرداخته ایم میتوانید مشاهده کنید . اسپانیا عمده‌ترین واردكننده زعفران ایران اما بزرگترین صادركننده جهان

زعفران ایران از جمله گرانترین مواد غذایی های موجود دنیا به شمار می رود. از این رو به طلای سرخ ایران شهرت یافته است.

ریشه این گرانی را می توان در کمیاب بودن این گیاه دانست که رشد آن وابسته به آب و هوا و اقلیمی خاص می باشد. البته کشت و همچنین برداشت پر زحمت این محصول و زمان کم بهره برداری زعفران هم می تواند دلیل دیگری بر گرانی این محصول باشد .

می خواهیم نگاهی کوتاه به مراحل کاشت و برداشت زعفران بیاندازیم.

زعفران به صورت کاشت پیاز در خاک تکثیر می یابد. بسته به عمق کاشت پیاز ها و بافت خاک، گل های زعفران طی یک تا دو هفته پس از آبیاری اول شکفته می شوند. و زمین را به رنگ بنفش در می آوردند.

در هرگل زعفران به طور متوسط سه عدد ریشه قرمز رنگ زعفران قرار دارد که وزن و کیفیت این رشته ها وابسته به منطقه کشت و خاک این مناطق می باشد.

برای به دست آوردن یک کیلوگرم زعفران خشک به ۱۱۰ هزار / تا ۱۷۰ هزار گل زعفران نیاز است. همچنین یک کارگر باید ۴۰ ساعت کار کند تا ۱۵۰هزار گل را بچیند. تقریبا تا الان تا حدودی متوجه شده اید که چرا گران است اما این ابتدای کار است هنوز داستان ادامه دارد .

خب با یک حساب سر انگشتی می توان متوجه شد که برای برداشت یک کیلو زعفران از یک مزرعه یک کارگر معمولی که در طول روز قادر به انجام هشت ساعت کار می باشد باید تقریبا پنج الی شش روز در زمین برداشت زعفران را انجام دهد.

البته برداشت زعفران هم کار چندان آسانی نیست ! گل های زعفران به صورت دسته دسته از دل خاک بیرون میزد و این مساله برای برداشت و چیدن گل های زعفران از روی زمین کار آسانی نیست .

 

گل های زعفران در صبح زود و به طور معمول یکجا برداشت می شوند، سپس در خارج از کشتزار، کلاله ها را از سایر قسمت های گل جدا می کنند. پس از روییدن گل ها، حداکثر ۳ تا ۴ روز برای برداشت محصول فرصت وجود دارد، که در صورت عدم برداشت به موقع گل ها ریزش نموده و کلاله ها شکننده می شوند. معمولاً طول دوره برداشت ۲۰ روز طول می کشد.البته بهتر است زعفران هر روز را همان روز و قبل از طلوع آفتاب براشت کنند زیرا تابش نور خورشید به گل های زعفران باعث پلاسیده شدن آن ها گشته و کار پاک کردن گل های زعفران را دشوار می کند.

ابته در این مساله که بهترین زمان چیدن گل زعفران در جه تامی می باشد کارشناسان هر کدام نظر خاص خود را دارند که برخی از کارشناسان زعفران ایران میگویند که بعد از تابش آفتاب که حدودا یک ساعتی از تابش میگذرد ریشه کلاله و نگین زعفران پربارتر میشود و در هر کیلو گل زعفران نگین بیشتر و سنگین تری می دهد تیم زعفران ایران بعدا در مورد این مساله بعدا بازنشری دارد که چرا و دقیقا بهترین زمان برداشت گل زعفران از روی زمین در چه تایم و زمانی بهترین نتیجه را در بردارد .

با تشکر تیم زعفران ایران

 

(Visited 341 times, 1 visits today)
قیمت زعفران ایران در تلگرام

درباره نویسنده

saffronfa

Leave a Comment